Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
ODPOWIEDZ
Posty: 53 • Strona 1 z 6
  • 54 / 1 / 0
1. Czy zamówienie leku z zagranicznej apteki, który w Polsce jest na receptę jest legalne? Chodzi tutaj konkretnie o piracetam. Z tego co wiem próba wprowadzenia takiej substancji do obrotu jest traktowana jako przestępstwo z Art. 124 Prawa farmaceutycznego. Ale co w sytuacji, gdy lek będzie wykorzystywany na własny użytek? Bardzo proszę o powołanie się na konkretne podstawy prawne.
2. A co w sytuacji, gdybym chciał zamówić np. aniracetam? O ile wiem w Polsce nie jest zarejestrowany jako lek, więc jakie prawo określa reguły obrotu/zakupu nim?
3. Gdzie mogę znaleźć wykaz leków dostępnych w Polsce tylko na receptę?

Naszukałem się już po internecie i nigdzie nie znalazłem jasno określonych zasad, a temat już niejednokrotnie był poruszany.
  • 2814 / 13 / 0
na_syfy pisze:
1. Czy zamówienie leku z zagranicznej apteki, który w Polsce jest na receptę jest legalne?
Tak.
na_syfy pisze:
Ale co w sytuacji, gdy lek będzie wykorzystywany na własny użytek?
Tym bardziej tak.
na_syfy pisze:
Bardzo proszę o powołanie się na konkretne podstawy prawne.
Trudno o podstawy prawne. To działa, że jeśli coś nie jest zabronione jest dozwolone.
na_syfy pisze:
A co w sytuacji, gdybym chciał zamówić np. aniracetam? O ile wiem w Polsce nie jest zarejestrowany jako lek, więc jakie prawo określa reguły obrotu/zakupu nim?
Jakie prawo określa obrót RC?;) Prawie żadne. Na dozwolony użytek nie masz się czego obawiać.
na_syfy pisze:
Gdzie mogę znaleźć wykaz leków dostępnych w Polsce tylko na receptę?
Trudne pytanie,ale najprościej w mp.pl sprawdzać.
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 54 / 1 / 0
Znalazłem coś takiego. Zgodnie z tym źródłem:
10) Czy można przywozić z sobą leki zakupione poza granicami kraju?
Do kraju można przywieźć na własny użytek nie więcej 5 opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych. Leku przywiezionego zza granicy na własny użytek nie wolno nikomu odsprzedawać.
A co to jest produkt leczniczy? W skrócie wg Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1381 to substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi i zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Konkluzja: chyba lepiej nie zamawiać więcej niż 5 opakowań z zagranicy, bo pewnie jakby się uparli(jacyś oni), to wykażą, że to produkty lecznicze.
  • 578 / 14 / 0
Po przeczytaniu:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przywóz z zagranicy i wywóz za granicę środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R oraz dokumentów uprawniających do ich przywozu z zagranicy i wywozu za granicę na własne potrzeby lecznicze
(Dz. U. z 2003 r. Nr 36, poz. 316) Pdf: http://www.narkomania.gov.pl/portal?id=15&res_id=536097

Dalej nie wiem więc zapytam.

Chciałbym zamówić z zagranicy roczny zapas leków. Między innymi zopiclone.
Krótka piłka. Czy mogę bez żadnych zezwoleń kupować leki z zagranicy, takie jak zopiclone (czyli które są na receptę w Polsce) i ten kto sprzedaje musi mieć takie zezwolenia (i czy to ewentualnie mnie w ogóle dotyczy/obchodzi w razie w)?
  • 630 / 2 / 0
Urząd celny doczepił się do jednej mojej przesyłki z apteki z Dalekiego Wschodu. Nie ma tam żadnych leków psychotropowych (nic z wykazów N lub P). Urząd chce, żebym im przysłał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Czy w przypadku zamawiania leków na użytek własny mimo wszystko potrzebuję przedstawiać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu?
  • 2814 / 13 / 0
Zamówienie całkowicie prywatne? Ilości wskazujące na zamiar wprowadzenia do obrotu?
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 630 / 2 / 0
Zamawiałem prywatnie – prywatny adres domowy. Ilości jakie są takie są – to były minimalne ilości jakie można było w tej aptece zamówić. Wrzucam skan dokumentu, chociaż jestem przekonany, że tu zaszła pomyłka co do ilości. Pierwsze dwie pozycje mają ilość tabletek dokładnie 10x większą niż była zamówiona – a jestem przekonany, że ilości są zgodne z moim zamówieniem, więc w przypadku pierwszych dwóch pozycji chyba zaszła jakaś pomyłka/błąd w opisie(na przedstawionym skanie)

http://i.imgur.com/VVgPx.jpg

Ustawa Prawo farmaceutyczne z 2001 roku, na który powołuje się UC, a dokładnie:

Rozdział 2, art. 3, ust. 1 „Do obrotu dopuszczone są, z zastrzeżeniem ust. 4 i art. 4, produkty lecznicze,
które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, zwane dalej „pozwoleniem”
ust. 2. „Do obrotu dopuszczone są także produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie
wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.”
Ust. 3 „Organem uprawnionym do wydania pozwolenia jest minister właściwy do spraw
zdrowia.”
Ust 4 „Do obrotu dopuszczone są bez konieczności uzyskania pozwolenia, o którym
mowa w ust. 1:
1) leki recepturowe;
2) leki apteczne;”


W takim razie dlaczego chcą ode mnie przedstawienia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu?

Jest jeszcze Art. 4 do którego odnosi się ust.1 art. 3. – jest trochę długi i skomplikowany przez co nie do końca rozumiem o co w nim chodzi.
http://www.gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/ROZ ... tyczne.pdf

Czy te wszystkie przepisy tak w ogóle odnoszą się do mnie jeśli to wszystko na użytek własny, a nie na ‘obrót’ i nie jestem żadnym podmiotem farmaceutycznym?
Ostatnio zmieniony 19 marca 2012 przez agsfd, łącznie zmieniany 2 razy.
  • 2814 / 13 / 0
Wiesz co to są leki recepturowe, leki apteczne?
10) 12) lekiem aptecznym — jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydania w tej aptece;
11) lekiem gotowym —jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu;
12) 13) lekiem recepturowym — jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego — na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii;
A w kwestii sprawy:
Art. 65. 1. Obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie.
1a. Nie stanowi obrotu obrót produktami leczniczymi na potrzeby rezerw państwowych.
2. Nie stanowi obrotu przywóz z zagranicy, w celach reklamowych, próbek produktu leczniczego przez podmiot odpowiedzialny.
3. Produkty lecznicze, o których mowa w ust. 4, mogą znajdować się w obrocie pod warunkiem, że zostały poddane kontroli seryjnej wstępnej na koszt podmiotu odpowiedzialnego.
4. 219) Kontroli seryjnej wstępnej podlegają:
1) produkty immunologiczne przeznaczone dla ludzi, które stanowią:
a) szczepionki zawierające żywe mikroorganizmy,
b) szczepionki przeznaczone dla noworodków lub innych grup ryzyka,
c) szczepionki stosowane w ramach publicznych programów szczepień,
d) nowe immunologiczne produkty lecznicze lub immunologiczne produkty lecznicze wytworzone przy zastosowaniu nowych, zmienionych lub nowych dla danego wytwórcy rodzajów technologii w okresie wskazanym w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu;
2) produkty lecznicze weterynaryjne immunologiczne;
3) produkty krwiopochodne;
4) surowce wykorzystywane do sporządzania leków recepturowych lub aptecznych, przed ich dystrybucją w tym celu.
5. Kontrolę seryjną wstępną, o której mowa w ust. 4, wykonują jednostki badawczo-rozwojowe oraz laboratoria kontroli jakości leków.
6. 220) Główny Inspektor Farmaceutyczny może zażądać od wytwórcy immunologicznego produktu leczniczego przedstawienia świadectw kontroli jakości każdej serii poświadczonych przez osobę, o której mowa w art. 39 ust. 1 pkt 4.
7. Jednostki badawczo-rozwojowe upoważnione do prowadzenia kontroli seryjnej wstępnej zwalniają z kontroli seryjnej wstępnej daną serię produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1–3, jeżeli została ona poddana takim badaniom przez właściwe organy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i jeżeli został przedstawiony dokument potwierdzający wykonanie takich badań.
8. (uchylony). 221)
9. 222) Termin wykonywania kontroli seryjnej wstępnej dla produktów, o których mowa w ust. 4 pkt 1–3, wynosi 60 dni, a dla produktów, o których mowa w ust. 4 pkt 4, wynosi 30 dni.
10. Minister właściwy do spraw zdrowia, a w odniesieniu do produktów leczniczych weterynaryjnych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, określa, w drodze rozporządzenia:
1) warunki i tryb przeprowadzania kontroli seryjnej wstępnej — uwzględniając w szczególności liczbę próbek pobieranych do badań, wskazanie dokumentów niezbędnych do zgłoszenia kontroli seryjnej, sposób przekazania prób do badań;
2) instytuty badawcze oraz laboratoria kontroli jakości leków, w zakresie badań produktów leczniczych określonych w ust. 4 pkt 1–3 i ust. 7 — uwzględniając w szczególności przestrzeganie przez te podmioty zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w rozumieniu przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach;
2a) laboratoria kontroli jakości leków specjalizujące się w badaniach produktów, o których mowa w ust. 4 pkt 4 — uwzględniając w szczególności przestrzeganie przez te podmioty zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w rozumieniu przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach;
3) wzór orzeczenia wydawanego przez jednostki, o których mowa w pkt 2.
Art. 66. Produkty lecznicze mogą znajdować się w obrocie w ustalonym dla nich terminie ważności.
Art. 67. 1. Zakazany jest obrót, a także stosowanie produktów leczniczych nieodpowiadających ustalonym wymaganiom jakościowym oraz produktami leczniczymi, w odniesieniu do których upłynął termin ważności.
2. Produkty lecznicze, o których mowa w ust. 1, podlegają zniszczeniu, z zastrzeżeniem art. 122 ust. 1 pkt 2.
3. Koszt zniszczenia produktu leczniczego, który nie spełnia wymagań jakościowych, ponosi podmiot wskazany w decyzji wydanej na podstawie art. 122, a w odniesieniu do produktów leczniczych, dla których upłynął termin ważności — podmiot, u którego powstała przyczyna konieczności wycofania produktu leczniczego z obrotu.
Art. 68. 1. Obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w aptekach ogólnodostępnych, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2, art. 70 ust. 1 i art. 71 ust. 1.
2. Obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt, z zastrzeżeniem przepisu art. 71 ust. 1a.
2a. Odpowiedzialnym za obrót, o którym mowa w ust. 2, jest kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt lub lekarz weterynarii przez niego wyznaczony.
3. Dopuszcza się prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.
3a. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, warunki wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza oraz sposób dostarczania tych produktów do odbiorców, mając na względzie zapewnienie ich odpowiedniej jakości.
4. Nie uznaje się za obrót detaliczny bezpośrednie zastosowanie u pacjenta przez lekarza, lekarza stomatologa lub inną osobę wykonującą zawód medyczny produktów leczniczych oraz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, których potrzeba zastosowania wynika z rodzaju udzielanego świadczenia zdrowotnego.
4a. Nie uznaje się za obrót detaliczny bezpośredniego zastosowania u zwierzęcia przez lekarza weterynarii produktów leczniczych weterynaryjnych lub produktów leczniczych, których potrzeba zastosowania wynika z rodzaju świadczonej usługi lekarsko-weterynaryjnej.
5. Nie wymaga zgody Prezesa Urzędu przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do środków odurzających i substancji psychotropowych, których przywóz z zagranicy określają przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn. zm.), oraz produktów leczniczych weterynaryjnych przeznaczonych dla zwierząt, z których lub od których pozyskuje się tkanki lub produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi.
7. Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia:
1) wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, uwzględniając rodzaj udzielanego świadczenia;
2) wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie.
Polecam czytać także: http://www.katowice.ic.gov.pl/prawo/pod ... 7_leki.pdf
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 630 / 2 / 0
Dzięki PcP. Tymczasem sprawa toczy się dalej...

Odpowiedź jaką teraz dostałem:
Witam. W odpowiedzi na Pański e-mail z dnia 19.03.2012r., informuję uprzejmie, iż Oddział Celny Pocztowy w Zabrzu, zgodnie z obowiązującym trybem postępowania, przyjętym wobec produktów leczniczych sprowadzonych z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, wystąpił do właściwego organu nadzoru tj. do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach o opinię w sprawie możliwości dopuszczenia do obrotu sprowadzonych przez Pana specyfików. O wynikach postępowania zostanie Pan poinformowany natychmiast po otrzymaniu opinii Inspektoratu.
Łączę pozdrowienia.
  • 2814 / 13 / 0
Co, ile, dokładnie z jakiego kraju zamawiałeś? Możliwe, że nadali Ci większą ilość? To może mieć znaczenie.

Masz 2 wyjścia:
  • siedzieć cicho i liczyć, że zapomną jak nikt tego nie będzie ruszać,
  • napisać szybko list wyglądający na mądry powołując się na przepisy (niekoniecznie zgodnie z prawem, bo prawnikiem nie jesteś), aby Ci to wydali.
Wersja 2 ma tę przewagę, że od razu budujesz papiery pod art.29KK[1], ale też pewne ryzyko niesie, bo poruszasz sprawę.
Internetowy crowdfunding, a przepisy o zbiórkach publicznych - wyrok Sądu Rejonowego w Krakowie pisze:
Niezależnie od powyższego sąd doszedł do jeszcze kilku innych ważnych wniosków, a to uznając, że nawet jeśli nie podzieliłoby się wniosków z powyższego wywodu - w tej sprawie nie można by przypisać obwinionemu winy, gdyż "działał on w usprawiedliwionej nieświadomości co do bezprawności czynu, nawet gdyby uznać, że jego działanie było bezprawne" - a to ze względu na to, że obwiniony zapoznał się z ustawą i z jej lektury wynikało dla niego, że nie ma zastosowania do zbiórek bezgotówkowych. Tu Sąd stwierdził nawet, że sięgając do ustawy obwiniony zachował się "w sposób modelowy, jak na osobę nie mającą wykształcenia prawniczego" (czytając te słowa od razu przyszły mi na myśl tezy orzecznictwa, w których sądy wskazywały na to, że system prawny nie może - ze względu na poszanowanie zasady demokratycznego państwa prawnego - zastawiać pułapek prawnych na obywateli).
Przypisy
  1. KK pisze:
    Art. 29.Nie popełnia przestępstwa, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że zachodzi okoliczność wyłączająca bezprawność albo winę; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 53 • Strona 1 z 6
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.